Hayata dair havada ne varsa...
Ana Sayfa İletişim Sık Sorulan Sorular Son Depremler Meteogramlar Radar Görüntüleri Uydu Görüntüleri Döviz
 
>> İl İl Hava !

01.10.2014
saat:14:00

6 Aylık uzunvade tahminlere göre;

  1. 2014 Sonbahar mevsimi ılıman ve bol yağışlı geçecek.
  2. 2014 Mayıs ayının ardından 2014 Ağustos ayıda şu ana kadar ölçülmüş en sıcak aylar oldu.
  3. El-Nino’nun etkisiyle Mayıs ayından bu yana mevsim normalleri üzerinde gerçekleşen yağışların, sonbaharda da devam edeceği tahmin ediliyor.
  4. 2014 Kış mevsiminin uzun yıllar ortalamasında kış mevsiminin yaşanacağı (15 Aralık, 20 Ocak, 5 Şubat tarihleri civarında kar yağışlarının görüleceğini) tahmin ediliyor. Tarihlerde hafta mertebesinde sapmalar yaşanabilir.

.

 

         İSTANBUL İÇİN 6 AYLIK HAVA TAHMİN RAPORU (AYLARA GÖRE SICAKLIK VE YAĞIŞ MİKTARININ GERÇEKLEŞME İHTİMALİ)

Sıcaklık

Ekim 2014

Kasım 2014

Aralık 2014

Ocak 2015

Şubat 2015

Mart 2015

Sıcaklık (ºC) 

Gerçekleşme
İhtimali

Gerçekleşme
İhtimali

Gerçekleşme
İhtimali

Gerçekleşme
İhtimali

Gerçekleşme
İhtimali

Gerçekleşme
İhtimali

Mevsim normalleri üstü

45%

 

 

 

 

 

Mevsim normalleri civarı

35%

Mevsim Normalleri Mevsim Normalleri Mevsim Normalleri Mevsim Normalleri Mevsim Normalleri

Mevsim normalleri altı

20%

 

 

 

 

 

Mevsim normalleri değerleri

13.6 ºC ila 20.4 ºC

9.5 ºC ila15.5 ºC

6.3 ºC ila11.4 ºC

4ºC ila 9.2 ºC

4ºC ila 9.8 ºC

5.4ºC ila 12 ºC

Yağış Miktarı (m²/kg)

Gerçekleşme
İhtimali

Gerçekleşme
İhtimali

Gerçekleşme
İhtimali

Gerçekleşme
İhtimali

Gerçekleşme
İhtimali

Gerçekleşme
İhtimali

Mevsim normalleri üstü

           

Mevsim normalleri civarı

Mevsim Normalleri Mevsim Normalleri Mevsim Normalleri Mevsim Normalleri Mevsim Normalleri Mevsim Normalleri

Mevsim normalleri altı

           

Uzun Yıllar Ort.Yağ.Mik.(kg/m²)

68 kg/m²

74 kg/m²

99 kg/m²

83 kg/m²

66 kg/m²

60 kg/m²

 

MEVSİMLİK TAHMİNLERLE (6 AYLIK) İLGİLİ AYRINTI BİLGİ:

: * Mevsimlik tahmin modeli büyük ölçek (deniz suyu sıcaklıklarındaki değişimler, El-Nino ve La-Nina olayları, NAO ve SAO salınımları vb.) hava olaylarının yurdumuz üzerindeki sıcaklık ve yağışa etkilerini tahmin etmek üzere tasarlanmıştır. Daha küçük ölçekteki yerel meteorolojik olayları temsil edilemeyebilir. Hava sıcaklığı ve yağış ortalamaları göz önüne alınarak, mevsim normallerinin civarında altında ya da üstünde şeklinde değerlendirilir ve her ayın başında güncellenir. Ülkemizin bulunduğu coğrafi konuma göre, modelin tutarlılığı yaz ve kış aylarında bahar aylarına göre daha fazladır. Genel olarak sıcaklık, yağışa kıyasla öngörüsü daha yüksek bir parametre olup tutarlılığı %90’lara kadar çıksa da, yağış tahminlerinde zaman zaman ciddi sapmalar olmaktadır. Kısa, orta ve uzun vadeli tahminlerde kullanılan yöntem ve araçların farklı olması nedeniyle yayınlanan diğer tahmin ürünleri ile farklılıklar olabilir. Mevsimlik tahmin ürünlerinin düzenli olarak takip edilmeli ve her ay başında yayınlanan yeni rapor baz alınmalıdır.

* Son 11 yıldır Uluslararası İklim Tahminleri Enstitüsü’nü (IRI) baz alarak hazırlamış olduğumuz tahminlerin büyük bölümü gerçekleşmiştir. IRI’nın yanı sıra Japon Yer Deniz Bilimleri Ajansı (JAMSTEC), Pekin İklim Merkezi, Brezilya Hava ve İklim Merkezi, Güneydoğu Avrupa İklim Değişimi Merkezi (ECMWF), Rusya Hidrometeoroloji Merkez’lerinin de tahminleri düzenli olarak takip edilmektedir. Uzun vade tahminler turizm, tarım, ulaşım, tekstil, ekonomi ve kışla mücadele başta olmak üzere birçok sektör için önem arz etmektedir.

* Başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İlçe Belediyeler ile ilgili kurumların planlamalarında kullanabilecekleri 6 aylık hava tahmin raporumuzu her ayın ilk günlerinde yayınlıyoruz. Dolayısıyla bir önceki verdiğimiz ayda gerçekleşen sıcaklık ve yağış miktarları ile tahmin edilenler arasındaki ilişkiyi de, grafiklerini hazırlayarak sizlerin istifadesine sunmuş oluyoruz.

* 2014 Eylül ayında gerçekleşen hava sıcaklıkları ve yağış miktarları; İstanbul’da hava sıcaklıkları Eylül ayının 24. Gününe kadar mevsim normallerin 2 ila 4 ºC üzerinde, Eylül ayının son 6 gününde ise barajlarımıza Bayram yaptıran Kestane Karası fırtınası ve yağışlı hava ile mevsim normalleri altında gerçekleşti. Mayıs ayından Eylül ayı sonuna kadar, 2014 Nisan ayı hariç mevsim normallerinin %50 ila %700 üzerinde gerçekleşen yağış miktarları; tarımsal kuraklık ve içme suyuna ciddi katkı sağlayarak, kuraklığın İstanbul başta olmak üzere yurdun büyük bölümünde yavaşlamasına neden oldu. * Uzun yıllar Ekim ayı ortalama yağışlı gün sayısı 11, günlük ortalama yağış miktarı 8,2 kg/m², Ekim ayı içerisinde geçmişte kaydedilmiş en yüksek yağış miktarı 24 Ekim 2012’da 109.6 kg/m² ölçülmüştür. 2014 Mayıs ayının ardından 2014 Ağustos ayıda dünyada ölçülmüş en sıcak ay oldu.

* CLIMATE PREDICTION CENTER/NCEP/NWS and the International Research Institute for Climate and Society ENSO raporuna göre; 2014 yılının geriye kalan 3 aylık kısmında El Nino yaşanma ihtimali   %65, Aralık ile Şubat ayları arasında ise %80’nin üzerinde beklenmektedir. Öyle ki El Nino alarm statüsü İzleme seviyesinde olup 1998 yılından bu yana en etkin duruma geçmiştir. İspanyolcada “erkek çocuğu” anlamına gelen ‘El Ninyo’ atmosfer-okyanus olayı, iklimi küresel ölçekte etkileyen en önemli doğal süreçlerden birisidir. El Niño’nun Türkiye’ye olan etkisinin doğrudan ve bariz olmayacağını, tam aksine dolaylı ve birçok başka faktöre bağlıdır. Zira ülkemiz, Pasifik Okyanusu’nun tam arkasındadır. Bilimsel çalışmalar el-nino lu yıllarda ülkemizde bire bir etkisi gözlenmese de, uzun yıllar ortalamasına göre daha ılıman ve yağışlı geçtiği kısaca söylenebilir. Son 3 el- nino İstanbul başta olmak üzere Marmara bölgesinde yağış miktarında artışa, kış mevsiminde ise ılıman geçmesine neden olmuştur. (2014, 2009, 1998yılları). El Nino’nun aktif olması nedeniyle Aralık ayına kadar sıcak okyanus suyu akıntısının devam edecek olması,  Marmara Bölgesi başta olmak üzere deniz suyu sıcaklığının kolay düşmeyeceğini Ekim ayı ortalarına kadar da deniz sezonunun devam edeceğini tahmin ediyoruz.

* Uzun vade modellere göre İstanbul’da Ekim ayında hava sıcaklıklarının %75-80 ihtimalle mevsim normallerinin üzerinde (1 ila 2 ºC) seyredeceğini, Kasım 2014 ile Mart 2015 ayları arasında ise mevsim normalleri civarında seyretmesi bekleniyor. İstanbul’da son 10 yılda olduğu gibi ılıman bir sonbahar mevsiminin ardından uzun yıllar ortalamasında kış mevsiminin yaşanacağı (15 Aralık, 20 Ocak, 5 Şubat tarihleri civarında kar yağışlarının görüleceğini) tahmin ediliyor. Önümüzdeki 6 ay boyunca, son 5 aydır olduğu gibi yağışların el-nino’nun etkisiyle mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşeceğini tahmin etmekteyiz. 

* Yurdumuzun da içinde bulunduğu Avrupa kıtasının büyük bölümünde Ekim 2014 ayında hava sıcaklıklarının %75-85 ihtimalle mevsim normalleri civarı ve üzerinde, Kasım 2014 ile Şubat 2015 ayları arasında ise ülkemizde, Balkanlar’da ve Kuzey Avrupa’da sıcaklıkların mevsim normalleri civarında seyretmesi beklenirken, yağışların ise Ekim ve Kasım aylarında Balkan ülkeleri ile ülkemizin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi ile Hazar gölü civarında kalan ülkelerde mevsim normallerinin üzerinde, Aralık ile Şubat ayları arasında ise mevsim normalleri civarında gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Kurak geçen ayların ardından, yaz boyu mevsim normallerinin %50 ile %700 üzerinde gerçekleşen yağışlar tarımsal kuraklığa ve susuzluğa çare olurken, hidrolojik kuraklığı da bir nebze yavaşlattı. Yaz yağışları bol ve bereketli geçse de, barajlarımızı bir anda dolduracak boyutlarda olmayıp, su tasarrufuna devam edilmelidir. Kuraklık bazı sektörleri olumsuz etkilerken, turizm gibi bazı sektörleri de olumlu yönde etkilemeye devam ediyor. 2008 Yılında yaşanan kuraklığın ardından İstanbul’da 2009 Eylül ayında, yurdumuzun büyük bölümünde ölümle sonuçlanan ciddi sel ve taşkın hadiseleri meydana gelmişti. 5-6 Farklı uzunvade iklim projeksiyonuna göre 2014 sonbahar mevsiminde 2009 yılından daha şiddetli sellerin yaşanabileceği tahmin edilmektedir ki, yaz boyu sık sık sel baskınları yaşanıyor. Bu nedenle sonbaharda meydana gelebilecek sel ve taşkınlar için gerekli hazırlıkların yapılması (dere ıslahları, mazgal ve baca temizliği, taşkın yapıları vb.) faydalı olacaktır. 

*Kısaca özetlemek gerekirse: Bol yağışlı ve mevsim normallerinin 1-2 ºC üzerinde gerçekleşen yaz mevsiminin ardından, son 10 yılda olduğu gibi sonbahar mevsiminin ılıman geçeceğini, kış mevsiminin ise uzun yıllar mevsim ortalamaları civarında gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz.   

 

 
   
Satelite image by Meteo France Weather Movie composed with satelite images Evropa Vidljivost Evropa Toplotni index Evropa Vlaga Evropska Satelitska slika
Forecast image by Meteo France Weather Maps by The Weather Underground, Inc. Evropa Veter Evropa Hladen veter Evropa Rosišèe Evropa Jet Stream
   
yurttahava © 2007 Copyright