Hayata dair havada ne varsa...
Ana Sayfa İletişim Sık Sorulan Sorular Son Depremler Meteogramlar Radar Görüntüleri Uydu Görüntüleri Döviz
 
>> İl İl Hava !

03.03.2015
saat:15:50

6 Aylık uzunvade tahminlere göre;

  1. Mart 2015 ayı mevsim normalleri civarında seyredecek (henüz kış bitmedi)
  2. İlkbahar mevsimi ılıman
  3. Yaz mevsimi kavurucu sıcak
  4. Yağışlar mevsim normalleri civarı ve biraz üzerinde olacağa benziyor.
 

         İSTANBUL İÇİN 6 AYLIK HAVA TAHMİN RAPORU (AYLARA GÖRE SICAKLIK VE YAĞIŞ MİKTARININ GERÇEKLEŞME İHTİMALİ)

Sıcaklık

Mart 2015

Nisan 2015

Mayıs 2015

Haziran 2015

Temmuz 2015

Ağustos 2015

Sıcaklık (ºC) 

Gerçekleşme
İhtimali

Gerçekleşme
İhtimali

Gerçekleşme
İhtimali

Gerçekleşme
İhtimali

Gerçekleşme
İhtimali

Gerçekleşme
İhtimali

Mevsim normalleri üstü

 

40%

50%

60%

60%

60%

Mevsim normalleri civarı

Mevsim Normalleri

35% 35% 30% 30% 30%

Mevsim normalleri altı

 

25%

15%

10%

10%

10%

Mevsim normalleri değerleri

4.2 ºC ila10.7 ºC

7.7ºC ila 15.3 ºC

12.1ºC ila 20 ºC

16.5ºC ila 24.6 ºC

19.4ºC ila 26.5 ºC

20ºC ila 26.7 ºC

Yağış Miktarı (m²/kg)

Gerçekleşme
İhtimali

Gerçekleşme
İhtimali

Gerçekleşme
İhtimali

Gerçekleşme
İhtimali

Gerçekleşme
İhtimali

Gerçekleşme
İhtimali

Mevsim normalleri üstü

35%

35%

35%

35%

35%

35%

Mevsim normalleri civarı

40%

40% 40% 40% 40% 40%

Mevsim normalleri altı

25%

25%

25%

25%

25%

25%

Uzun Yıllar Ort.Yağ.Mik.(kg/m²)

70 kg/m²

46 kg/m²

34 kg/m²

33 kg/m²

33 kg/m²

41 kg/m²

 

MEVSİMLİK TAHMİNLERLE (6 AYLIK) İLGİLİ AYRINTI BİLGİ:

* Mevsimlik tahmin modeli büyük ölçek (deniz suyu sıcaklıklarındaki değişimler, El-Nino ve La-Nina olayları, NAO ve SAO salınımları vb.) hava olaylarının yurdumuz üzerindeki sıcaklık ve yağışa etkilerini tahmin etmek üzere tasarlanmıştır. Daha küçük ölçekteki yerel meteorolojik olayları temsil edilemeyebilir. Hava sıcaklığı ve yağış ortalamaları göz önüne alınarak, mevsim normallerinin civarında altında ya da üstünde şeklinde değerlendirilir ve her ayın başında güncellenir. Ülkemizin bulunduğu coğrafi konuma göre, modelin tutarlılığı yaz ve kış aylarında bahar aylarına göre daha fazladır. Genel olarak sıcaklık, yağışa kıyasla öngörüsü daha yüksek bir parametre olup tutarlılığı %90’lara kadar çıksa da, yağış tahminlerinde zaman zaman ciddi sapmalar olmaktadır. Kısa, orta ve uzun vadeli tahminlerde kullanılan yöntem ve araçların farklı olması nedeniyle yayınlanan diğer tahmin ürünleri ile farklılıklar olabilir. Mevsimlik tahmin ürünlerinin düzenli olarak takip edilmeli ve her ay başında yayınlanan yeni rapor baz alınmalıdır.
* Son 11 yıldır Uluslararası İklim Tahminleri Enstitüsü’nü (IRI) baz alarak hazırlamış olduğumuz tahminlerin büyük bölümü gerçekleşmiştir. IRI’nın yanı sıra Japon Yer Deniz Bilimleri Ajansı (JAMSTEC), Pekin İklim Merkezi, Brezilya Hava ve İklim Merkezi, Güneydoğu Avrupa İklim Değişimi Merkezi (ECMWF), Rusya Hidrometeoroloji Merkez’lerinin de tahminleri düzenli olarak takip edilmektedir. Uzun vade tahminler turizm, tarım, ulaşım, tekstil, ekonomi ve kışla mücadele başta olmak üzere birçok sektör için önem arz etmektedir.
* Başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İlçe Belediyeler ile ilgili kurumların planlamalarında kullanabilecekleri 6 aylık hava tahmin raporumuzu her ayın ilk günlerinde yayınlıyoruz. Dolayısıyla bir önceki verdiğimiz ayda gerçekleşen sıcaklık ve yağış miktarları ile tahmin edilenler arasındaki ilişkiyi de, grafiklerini hazırlayarak sizlerin istifadesine sunmuş oluyoruz.
* 2015 Şubat ayında gerçekleşen hava sıcaklıkları ve yağış miktarları; İstanbul’da hava sıcaklıkları Şubat ayının 7 ila 20’ inci günleri arasındaki yaklaşık iki haftalık süreçte mevsim normallerinin 4 ila 6 ºC altında seyretti. Öyle ki bu günlerde İstanbul’un merkez ilçelerinde dahi eksi haneli sıcaklık değerleri ölçülürken kar yağışları alındı.  Şubat ayının geri kalan günlerinde hava sıcaklıkları mevsim normallerinin 2 ila 5 ºC üzerinde seyretti. Şubat ayı boyunca metrekareye 80- ila230 kg yağış kaydedilirken bu yağış oranı mevsim normallerinin %10 ila %300 üzerinde yağışlar düşerken, uzun yıllar şubat ayı ortalama maksimum yağış değerinin (184 kg/m2) de üzerindedir. Yağışların büyük kısmı kar şeklinde olmuş hatta şehir merkezinde 20 ila 40 cm, yüksek kesimlerde ise 50 ila 70 cm arasında kar kalınlıkları ölçülmüştür.  Şubat ayı başında %86’lar seviyesinde olan baraj seviyeleri, kar yağışı ve yağmurlarla %96 seviyesine yükseldi.
* Uzun yıllar Mart ayı ortalama yağışlı gün sayısı 13, günlük ortalama yağış miktarı 4,6 kg/m², Mart ayı içerisinde geçmişte kaydedilmiş en yüksek yağış miktarı 28 Mart 1980’de 50 kg/m² ölçülmüştür.
* CLIMATE PREDICTION CENTER/NCEP/NWS and the International Research Institute for Climate and Society ENSO raporuna göre; 2015 yılında Nisan ve Mayıs ayları arasında El Nino yaşanma ihtimalinin %50-60 aralığında olması beklenmektedir. Öyle ki El Nino alarm statüsü İzleme seviyesinde olup 1998 yılından bu yana en etkin duruma geçmiştir. İspanyolcada “erkek çocuğu” anlamına gelen ‘El Ninyo’ atmosfer-okyanus olayı, iklimi küresel ölçekte etkileyen en önemli doğal süreçlerden birisidir. El Niño’nun Türkiye’ye olan etkisinin doğrudan ve bariz olmayacağını, tam aksine dolaylı ve birçok başka faktöre bağlıdır. Zira ülkemiz, Pasifik Okyanusu’nun tam arkasındadır. Bilimsel çalışmalar el-nino lu yıllarda ülkemizde bire bir etkisi gözlenmese de, uzun yıllar ortalamasına göre daha ılıman ve yağışlı geçtiği kısaca söylenebilir. Son 3 el- nino İstanbul başta olmak üzere Marmara bölgesinde yağış miktarında artışa, kış mevsiminde ise ılıman geçmesine neden olmuştur. (2014, 2009, 1998yılları).
* Uzun vade modellere göre İstanbul’da hava sıcaklıklarının Mart 2015 ayında mevsim normalleri civarında, Nisan ile Ağustos 2015 ayları arasında %75-90 ihtimalle mevsim normalleri civarı ve çoğunlukla 1 ila 3 Cº üzerinde seyretmesi bekleniyor. Ilık ilkbahar mevsiminin ardından kavurucu sıcakların yaşanacağı bir yaz mevsiminin yaşanacağını tahmin ediyoruz. İlkbahar ayları boyunca son 10 aydır olduğu gibi yağışların el-nino’nun etkisiyle mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. 
* Yurdumuzun da içinde bulunduğu Avrupa kıtasının büyük bölümünde Mart 2015 ayında hava sıcaklıklarının mevsim normalleri civarında, Nisan 2015 ile Ağustos 2015 ayları arasında özellikle yaz mevsimi boyunca ülkemizde, Balkanlar’da ve Batı Avrupa’da sıcaklıkların %85-95 ihtimalle mevsim normalleri civarı ve üzerinde seyretmesi beklenmektedir. Yağışların ise bahar aylarında ülkemizin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi ile Hazar gölü civarında kalan ülkelerde mevsim normallerinin üzerinde, Haziran ve Ağustos ayları arasında ise mevsim normalleri civarında gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Kurak geçen 2014 baharının aksine bu sene yaz mevsimi boyunca yağışların özellikle Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerimizde mevsim normalleri civarı ve üzerinde olması beklenmektedir. Hâlihazırda %96 seviyelerinde seyreden baraj doluluk oranları mevsim normalleri üzerinde beklenen bahar yağışları ile tam doluluğa ulaşacaktır. Bu nedenle ilkbaharda meydana gelebilecek sel ve taşkınlar için gerekli hazırlıkların yapılması (dere ıslahları, mazgal ve baca temizliği, taşkın yapıları vb.) faydalı olacaktır. 

*Kısaca özetlemek gerekirse: 2013 ve 2014’ün ilk çeyreğinde yaşanan kurak günler sona erdi,  El-Nino’nun ilkbahar aylarında da etkisinin devam edecek olması yağışların bol olacağı ve ekstrem hava koşullarının yaşanacağı anlamına geliyor. Kış mevsiminin ise Mart ayı sonlarına kadar etkili olacağı, ardından hava sıcaklıklarının uzun yıllar mevsim ortalamaları civarı ve üzerinde seyredeceğini (ılık bir ilkbahar ve kavurucu yaz mevsimi) tahmin ediyoruz.

                                                                         

 
   
Satelite image by Meteo France Weather Movie composed with satelite images Evropa Vidljivost Evropa Toplotni index Evropa Vlaga Evropska Satelitska slika
Forecast image by Meteo France Weather Maps by The Weather Underground, Inc. Evropa Veter Evropa Hladen veter Evropa Rosišèe Evropa Jet Stream
   
yurttahava © 2007 Copyright