Hayata dair havada ne varsa...
Ana Sayfa İletişim Sık Sorulan Sorular Son Depremler Meteogramlar Radar Görüntüleri Uydu Görüntüleri Döviz
 
>> İl İl Hava !

03.05.2016
saat:10:30

Uzunvade 6 Aylık Hava Tahmin Raporlarına göre:

  1. 2015 Yılı 1880 Yılından bu yana dünyada ölçülmüş en sıcak yıl olarak rekor kırmıştı. 2016’nın ilk 3 ayı da (Ocak, Şubat ve Mart) Dünyada son 136 yıl içerisinde ölçülmüş en sıcak 3 ay olarak tarihe geçti.
  2. Nisan ayında İstanbul’da yağışlar %72 oranında mevsim normalleri altında gerçekleşirken, Nisan ayını kısmen kurak geçirdik.
  3. 2016 Yaz mevsiminde hava sıcaklıklarının %80-90 ihtimalle mevsim normallerinin 1-4 derece üzerinde gerçekleşeceğini ve sıcak geçeceğini,

Sonbahar mevsiminin ise son 15 yıldır olduğu gibi ılık geçeceğini tahmin ediyoruz.

 

 

MEVSİMLİK TAHMİNLERLE (6 AYLIK) İLGİLİ AYRINTI BİLGİ:

* Mevsimlik tahmin modeli büyük ölçek (deniz suyu sıcaklıklarındaki değişimler, El-Nino ve La-Nina olayları, NAO ve SAO salınımları vb.) hava olaylarının yurdumuz üzerindeki sıcaklık ve yağışa etkilerini tahmin etmek üzere tasarlanmıştır. Daha küçük ölçekteki yerel meteorolojik olayları temsil edilemeyebilir. Hava sıcaklığı ve yağış ortalamaları göz önüne alınarak, mevsim normallerinin civarında altında ya da üstünde şeklinde değerlendirilir ve her ayın başında güncellenir. Ülkemizin bulunduğu coğrafi konuma göre, modelin tutarlılığı yaz ve kış aylarında bahar aylarına göre daha fazladır. Genel olarak sıcaklık, yağışa kıyasla öngörüsü daha yüksek bir parametre olup tutarlılığı %90’lara kadar çıksa da, yağış tahminlerinde zaman zaman ciddi sapmalar olmaktadır. Kısa, orta ve uzun vadeli tahminlerde kullanılan yöntem ve araçların farklı olması nedeniyle yayınlanan diğer tahmin ürünleri ile farklılıklar olabilir. Mevsimlik tahmin ürünlerinin düzenli olarak takip edilmeli ve her ay başında yayınlanan yeni rapor baz alınmalıdır.

* Son 11 yıldır Uluslararası İklim Tahminleri Enstitüsü’nü (IRI) baz alarak hazırlamış olduğumuz tahminlerin büyük bölümü gerçekleşmiştir. IRI’nın yanı sıra Japon Yer Deniz Bilimleri Ajansı (JAMSTEC), Pekin İklim Merkezi, Brezilya Hava ve İklim Merkezi, Güneydoğu Avrupa İklim Değişimi Merkezi (ECMWF), Rusya Hidrometeoroloji Merkez’lerinin de tahminleri düzenli olarak takip edilmektedir. Uzun vade tahminler turizm, tarım, ulaşım, tekstil, ekonomi ve kışla mücadele başta olmak üzere birçok sektör için önem arz etmektedir.* Başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İlçe Belediyeler ile ilgili kurumların planlamalarında kullanabilecekleri 6 aylık hava tahmin raporumuzu her ayın ilk günlerinde yayınlıyoruz. Dolayısıyla bir önceki verdiğimiz ayda gerçekleşen sıcaklık ve yağış miktarları ile tahmin edilenler arasındaki ilişkiyi de, grafiklerini hazırlayarak sizlerin istifadesine sunmuş oluyoruz.

* CLIMATE PREDICTION CENTER/NCEP/NWS and the International Research Institute for Climate and Society ENSO 14 Nisan 2016 tarihli raporuna göre; Tropik Pasifik Okyanusu'nda 2015-2016 Kış mevsimi boyunca en yüksek seviyede devam eden El Nino olayının zayıflamaya devam ettiği Mayıs ayı sonlarına doğru nötr durma geleceği öngörülmektedir. Halihazırda ortalamaların yaklaşık olarak 1.0-1.5 ºC üzerinde seyreden orta pasifik okyanusu su sıcaklıklarının Mayıs ayı sonlarına kadar azalma trendini (Aralık: 2.8 ºC, Ocak: 2.6 ºC ve Şubat: 2.4 ºC üzerinde) sürdürerek normale dönmesi beklenmektedir.

* 2016 Nisan ayında gerçekleşen hava sıcaklıkları ve yağış miktarları; Dünya Meteoroloji Teşkilatına (WMO) bağlı NOAA’nın yayınladığı rapora göre en sıcak yıl olan 2015’in ardından, 2016 Ocak, Şubat ve Mart ayları da 1880 yılından bu yana ölçülmüş son 136 yılın en sıcak ayları oldu. İstanbul başta olmak üzere yurdumuzun büyük bölümünde mevsim normallerinin 2 ila 6ºC üzerinde gerçekleşen hava sıcaklıkları 2016 yaz ve sonbahar mevsimlerinin de sıcak geçeceğinin habercisi. Nisan ayı içerisinde İstanbul’un farklı bölgelerinde metrekareye 6-20 kg/m2 yağış kaydedilmiştir. İstanbul geneli için ortalama 13 kg/m² yağış kaydedilmiştir. Bu değer uzun yıllar Nisan ayı yağış miktarı (46.4 kg/m²) ile karşılaştırıldığında mevsim normallerinin %70 altında kalarak kurak geçmiştir.

* Uzun yıllar Mayıs ayı ortalama yağışlı gün sayısı 8, günlük ortalama yağış miktarı 4.0 kg/m², Mayıs ayı içerisinde geçmişte kaydedilmiş en yüksek yağış miktarı 12 Mayıs 1974’de 55.6 kg/m² ölçülmüştür. Uzun yıllar grafiğinde de görüldüğü üzere Nisan ayında artmaya başlayan ortalama minimum ve maksimum hava sıcaklıkları Mayıs ayı boyunca da sürekli bir yükselme eğilimindedir. Öyle ki, Mayıs ayı ortaları itibari ile maksimum hava sıcaklıkları 25 ºC’lere kadar artmaktadır. Sıcaklıktaki hızlı artış beraberinde havadaki kararsızlık katsayısını arttırmakta ve halk arasındaki adı ile kırkikindi yağışlarına neden olmaktadır. Uzun yıllar Mayıs ayı yağış değerleri incelendiğinde Mayıs ayının 10. ve 28. günleri için ortalamaların üzerinde yağış değerleri kaydedilmiştir.

* Kırkikindi, Anadolu’da kış ve yaz başlarında genelde öğleden sonra, ikindi saatlerinde görülen konveksiyonel (düşey gelişimli) yağışlara halk arasında verilen isimdir. Bu yağışlara, genelde ikindi vakti başladığı ve 40 gün yağdığına inanıldığı için kırk gün, ikindi vakti yağan yağışlar anlamında Kırkikindi yağışları denmiştir. Yağışın 40 gün sürmelerisinin bilimsel bir dayanağı yoktur. Bu tarz yağışların dönem aralıkları sinoptik koşullara göre yıldan yıla fark edebilmektedir. Kırkikindi yağışları da diğer konvektif (düşey gelişimli) yağışlarda olduğu gibi kısa süreli ve ani bastıran gök gürültülü sağanaklar şeklinde görülür. Çoğunlukla birkaç saati aşmaz ancak önemli bir miktar yağış bırakır. Koşullar uygun ise dolu da yağar.

* Uzunvade tahmin modellerine göre İstanbul’da hava sıcaklıklarının Mayıs ve Haziran ayları boyunca %80-90 ihtimalle mevsim normalleri civarı ve çoğunlukla 1 ila 4 ºC üzerinde seyretmesi beklenirken sıcak sayılacak bir yaz mevsimi ile ılık bir sonbahar mevsiminin yaşanılacağı tahmin edilmektedir. Yağışların ise Mayıs ayı boyunca % 80 ihtimalle mevsim normallerinin üzerinde yaşanacağı, Haziran- Ekim 2016 ayları arasında ise mevsim normalleri civarında olacağı tahmin ediliyor. Şu anki mevcut harita ve meteorolojik verilere göre Mayıs ayı ortalarına kadar 3-5 günlük aralıklar ile aralıklı gök gürültülü sağanak yağışların görüleceği, hava sıcaklıklarının 25 ºC’ler civarında (bu hafta hariç) seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklıklarındaki artış ile nispeten soğuk havalardan daha sıcak yaz havasına geçişlerde kararsız hava koşullarının oluşması, yağışlarında kısa sürede ve daha şiddetli gerçekleşmesi beklenmektedir. Bahar mevsimlerinde kısa sürede şiddetli yağan yağmurlar derelerin taşmasına, dere yatağına yakın ev ve işyerleri ile yolların sel suları ile kaplanmasına ve caddeleri su altında kalmasına neden olmaktadır. Gerekli tedbirlerin alınması konusunda hassas olunması önem arz etmektedir.

 
   
Satelite image by Meteo France Weather Movie composed with satelite images Evropa Vidljivost Evropa Toplotni index Evropa Vlaga Evropska Satelitska slika
Forecast image by Meteo France Weather Maps by The Weather Underground, Inc. Evropa Veter Evropa Hladen veter Evropa Rosišèe Evropa Jet Stream
   
yurttahava © 2007 Copyright