Hayata dair havada ne varsa...
Ana Sayfa İletişim Sık Sorulan Sorular Son Depremler Meteogramlar Radar Görüntüleri Uydu Görüntüleri Döviz
 
>> İl İl Hava !

03.12.2014
saat:15:50

6 Aylık uzunvade tahminlere göre;

  1. Bol ve yağışlı yaz ve sonbahar mevsimlerinin ardından kış mevsiminde de yağışların bol olacağını tahmin ediyoruz.
  2. Son 12 yılda olduğu gibi, 2014 sonbahar mevsimi de ılıman geçti,
  3. Kış mevsiminde hava sıcaklıklarının %75 ihtimalle mevsim normalleri civarında, %25 ihtimalle ise mevsim normalleri üzeri veya altında seyretmesi bekleniyor.
  4. İstanbul’da kış mevsiminin (kar yağışlarının)Ocak ayı ortası ile Mart 2015 ayı ortalarında olacağını, Aralık ayının son çeyreğinde de 1-2 günlük kar yağışlarının görülebileceğini tahmin ediyoruz..
 

         İSTANBUL İÇİN 6 AYLIK HAVA TAHMİN RAPORU (AYLARA GÖRE SICAKLIK VE YAĞIŞ MİKTARININ GERÇEKLEŞME İHTİMALİ)

Sıcaklık

Aralık 2014

Ocak 2015

Şubat 2015

Mart 2015

Nisan 2015

Mayıs 2015

Sıcaklık (ºC) 

Gerçekleşme
İhtimali

Gerçekleşme
İhtimali

Gerçekleşme
İhtimali

Gerçekleşme
İhtimali

Gerçekleşme
İhtimali

Gerçekleşme
İhtimali

Mevsim normalleri üstü

35%

35%

35%

35%

35%

35%

Mevsim normalleri civarı

40%

35% 40% 40% 40% 40%

Mevsim normalleri altı

25%

25%

25%

25%

25%

25%

Mevsim normalleri değerleri

6.3 ºC ila11.4 ºC

4ºC ila 9.2 ºC

4ºC ila 9.8 ºC

5.4ºC ila 12 ºC

9.2ºC ila 17.1 ºC

13.6ºC ila 22.2 ºC

Yağış Miktarı (m²/kg)

Gerçekleşme
İhtimali

Gerçekleşme
İhtimali

Gerçekleşme
İhtimali

Gerçekleşme
İhtimali

Gerçekleşme
İhtimali

Gerçekleşme
İhtimali

Mevsim normalleri üstü

35%

35%

35%

35%

35%

35%

Mevsim normalleri civarı

40%

40% 40% 40% 40% 40%

Mevsim normalleri altı

25%

25%

25%

25%

25%

25%

Uzun Yıllar Ort.Yağ.Mik.(kg/m²)

99 kg/m²

83 kg/m²

66 kg/m²

60 kg/m²

53 kg/m²

29 kg/m²

 

MEVSİMLİK TAHMİNLERLE (6 AYLIK) İLGİLİ AYRINTI BİLGİ:

* Mevsimlik tahmin modeli büyük ölçek (deniz suyu sıcaklıklarındaki değişimler, El-Nino ve La-Nina olayları, NAO ve SAO salınımları vb.) hava olaylarının yurdumuz üzerindeki sıcaklık ve yağışa etkilerini tahmin etmek üzere tasarlanmıştır. Daha küçük ölçekteki yerel meteorolojik olayları temsil edilemeyebilir. Hava sıcaklığı ve yağış ortalamaları göz önüne alınarak, mevsim normallerinin civarında altında ya da üstünde şeklinde değerlendirilir ve her ayın başında güncellenir. Ülkemizin bulunduğu coğrafi konuma göre, modelin tutarlılığı yaz ve kış aylarında bahar aylarına göre daha fazladır. Genel olarak sıcaklık, yağışa kıyasla öngörüsü daha yüksek bir parametre olup tutarlılığı %90’lara kadar çıksa da, yağış tahminlerinde zaman zaman ciddi sapmalar olmaktadır. Kısa, orta ve uzun vadeli tahminlerde kullanılan yöntem ve araçların farklı olması nedeniyle yayınlanan diğer tahmin ürünleri ile farklılıklar olabilir. Mevsimlik tahmin ürünlerinin düzenli olarak takip edilmeli ve her ay başında yayınlanan yeni rapor baz alınmalıdır.

* Son 11 yıldır Uluslararası İklim Tahminleri Enstitüsü’nü (IRI) baz alarak hazırlamış olduğumuz tahminlerin büyük bölümü gerçekleşmiştir. IRI’nın yanı sıra Japon Yer Deniz Bilimleri Ajansı (JAMSTEC), Pekin İklim Merkezi, Brezilya Hava ve İklim Merkezi, Güneydoğu Avrupa İklim Değişimi Merkezi (ECMWF), Rusya Hidrometeoroloji Merkez’lerinin de tahminleri düzenli olarak takip edilmektedir. Uzun vade tahminler turizm, tarım, ulaşım, tekstil, ekonomi ve kışla mücadele başta olmak üzere birçok sektör için önem arz etmektedir.

* Başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İlçe Belediyeler ile ilgili kurumların planlamalarında kullanabilecekleri 6 aylık hava tahmin raporumuzu her ayın ilk günlerinde yayınlıyoruz. Dolayısıyla bir önceki verdiğimiz ayda gerçekleşen sıcaklık ve yağış miktarları ile tahmin edilenler arasındaki ilişkiyi de, grafiklerini hazırlayarak sizlerin istifadesine sunmuş oluyoruz.

* 2014 Ekim ayında gerçekleşen hava sıcaklıkları ve yağış miktarları; İstanbul’da hava sıcaklıkları 18, 26 ve 30 Ekim günleri hariç ay boyunca mevsim normallerin 2 ila 4 ºC üzerinde seyretti. Özellikle Ekim ayının son 10 günü içerisinde etkili olan soğuk ve yağışlı hava, havzalarımıza ciddi miktarda yağış bıraktı ( Istırancalar:200 kg/m², Terkos:142 kg/m², Çatalca:124kg/m²). Barajlarımızın seviyesi %14 oranında artarak %35’e yükseldi. Mayıs ayından Ekim ayı sonuna kadar, 2014 Nisan ayı hariç mevsim normallerinin %50 ila %700 üzerinde gerçekleşen yağış miktarları; tarımsal kuraklık ve içme suyuna ciddi katkı sağlayarak, kuraklığın İstanbul başta olmak üzere yurdun büyük bölümünde yavaşlamasına neden oldu.

* Uzun yıllar Kasım ayı ortalama yağışlı gün sayısı 13, günlük ortalama yağış miktarı 6,6 kg/m², Kasım ayı içerisinde geçmişte kaydedilmiş en yüksek yağış miktarı 18 Kasım 1993’da 52.5 kg/m² ölçülmüştür.

* CLIMATE PREDICTION CENTER/NCEP/NWS and the International Research Institute for Climate and Society ENSO raporuna göre; 2015 yılında Ocak ile Mart ayları arasında El Nino yaşanma ihtimali %70’nin üzerinde beklenmektedir. Öyle ki El Nino alarm statüsü İzleme seviyesinde olup 1998 yılından bu yana en etkin duruma geçmiştir. İspanyolcada “erkek çocuğu” anlamına gelen ‘El Ninyo’ atmosfer-okyanus olay, iklimi küresel ölçekte etkileyen en önemli doğal süreçlerden birisidir. El Niño’nun Türkiye’ye olan etkisinin doğrudan ve bariz olmayacağını, tam aksine dolaylı ve birçok başka faktöre bağlıdır. Zira ülkemiz, Pasifik Okyanusu’nun tam arkasındadır. Bilimsel çalışmalar el-nino lu yıllarda ülkemizde bire bir etkisi gözlenmese de, uzun yıllar ortalamasına göre daha ılıman ve yağışlı geçtiği kısaca söylenebilir. Son 3 el- nino İstanbul başta olmak üzere Marmara bölgesinde yağış miktarında artışa, kış mevsiminde ise ılıman geçmesine neden olmuştur. (2014, 2009, 1998yılları). El Nino’nun aktif olması nedeniyle Aralık ayına kadar sıcak okyanus suyu akıntısının devam edecek olması,  özlemle beklenen kış havasının Ocak ayı ortalarına kadar uzamasına neden olabilir.

* Uzun vade modellere göre İstanbul’da hava sıcaklıklarının Kasım 2014 ile Nisan 2015 ayları arasında %75 ihtimalle mevsim normalleri civarında seyretmesi bekleniyor. İstanbul’da son 10 yılda olduğu gibi ılıman bir sonbahar mevsiminin ardından uzun yıllar ortalamasında kış mevsiminin yaşanacağı (15 Aralık, 20 Ocak, 5 Şubat tarihleri civarında kar yağışlarının görüleceğini) tahmin ediliyor. Önümüzdeki 6 ay boyunca, son 5 aydır olduğu gibi yağışların el-nino’nun etkisiyle mevsim normallerinin üzerinde gerçekleşeceğini tahmin etmekteyiz. 

* Yurdumuzun da içinde bulunduğu Avrupa kıtasının büyük bölümünde Kasım 2014 ayında hava sıcaklıklarının %75-85 ihtimalle mevsim normalleri civarı ve üzerinde, Aralık 2014 ile Nisan 2015 ayları arasında ise ülkemizde, Balkanlar’da ve Kuzey Avrupa’da sıcaklıkların mevsim normalleri civarında seyretmesi beklenmektedir. Yağışların ise Kasım ile Aralık aylarında ülkemizin Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesi ile Hazar gölü civarında kalan ülkelerde mevsim normallerinin üzerinde, Şubat ile Nisan ayları arasında ise mevsim normalleri civarında gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Kurak geçen ayların ardından, yaz boyu mevsim normallerinin %50 ile %700 üzerinde gerçekleşen yağışlar tarımsal kuraklığa ve susuzluğa çare olurken, hidrolojik kuraklığı da bir nebze yavaşlattı. Yaz yağışları bol ve bereketli geçse de, barajlarımızı bir anda dolduracak boyutlarda olmayıp, su tasarrufuna devam edilmelidir. Kuraklık bazı sektörleri olumsuz etkilerken, turizm gibi bazı sektörleri de olumlu yönde etkilemeye devam ediyor. 2008 Yılında yaşanan kuraklığın ardından İstanbul’da 2009 Eylül ayında, yurdumuzun büyük bölümünde ölümle sonuçlanan ciddi sel ve taşkın hadiseleri meydana gelmişti. 5-6 Farklı uzunvade iklim projeksiyonuna göre 2014 sonbahar mevsiminde şiddetli sellerin yaşanabileceği tahmin edilmektedir ki, yazdan bu yana sık sık sel baskınları yaşanıyor. Bu nedenle sonbaharda meydana gelebilecek sel ve taşkınlar için gerekli hazırlıkların yapılması (dere ıslahları, mazgal ve baca temizliği, taşkın yapıları vb.) faydalı olacaktır. 

*Kısaca özetlemek gerekirse: Yaz başından beri mevsim normallerinin 2-4 ºC üzerinde gerçekleşen hava sıcaklıkları ile bol yağışlı günler, El-Nino etkisi ile Kasım ve Aralık aylarında da benzer şekilde devam edecek gibi gözüküyor. Kış mevsiminin Ocak ayı itibari ile etkili olması ve uzun yıllar mevsim ortalamaları civarında gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz.                                                                          
 
   
Satelite image by Meteo France Weather Movie composed with satelite images Evropa Vidljivost Evropa Toplotni index Evropa Vlaga Evropska Satelitska slika
Forecast image by Meteo France Weather Maps by The Weather Underground, Inc. Evropa Veter Evropa Hladen veter Evropa Rosišèe Evropa Jet Stream
   
yurttahava © 2007 Copyright