Hayata dair havada ne varsa...
Ana Sayfa İletişim Sık Sorulan Sorular Son Depremler Meteogramlar Radar Görüntüleri Uydu Görüntüleri Döviz
 
>> İl İl Hava !

01.07.2014
saat:16:15

.
 

         İSTANBUL İÇİN 6 AYLIK HAVA TAHMİN RAPORU (AYLARA GÖRE SICAKLIK VE YAĞIŞ MİKTARININ GERÇEKLEŞME İHTİMALİ)

Sıcaklık

Temmuz 2014

Ağustos 2014

Eylül 2014

Ekim 2014

Kasım 2014

Aralık 2014

Sıcaklık (ºC) 

Gerçekleşme
İhtimali

Gerçekleşme
İhtimali

Gerçekleşme
İhtimali

Gerçekleşme
İhtimali

Gerçekleşme
İhtimali

Gerçekleşme
İhtimali

Mevsim normalleri üstü

55%

55%

40%

40%

40%

 

Mevsim normalleri civarı

30%

30%

35%

35%

35%

Mevsim Normalleri

Mevsim normalleri altı

15%

15%

25%

25%

25%

 

Mevsim normalleri değerleri

20.4 ºC ila 29.4 ºC

20.5 ºC ila 29.2 ºC

17.4 ºC ila 25.6 ºC

13.6 ºC ila 20.4 ºC

9.5 ºC ila15.5 ºC

6.3 ºC ila11.4 ºC

Yağış Miktarı (m²/kg)

Gerçekleşme
İhtimali

Gerçekleşme
İhtimali

Gerçekleşme
İhtimali

Gerçekleşme
İhtimali

Gerçekleşme
İhtimali

Gerçekleşme
İhtimali

Mevsim normalleri üstü

           

Mevsim normalleri civarı

Mevsim Normalleri Mevsim Normalleri Mevsim Normalleri Mevsim Normalleri Mevsim Normalleri Mevsim Normalleri

Mevsim normalleri altı

           

Uzun Yıllar Ort.Yağ.Mik.(kg/m²)

21 kg/m²

25 kg/m²

36 kg/m²

68 kg/m²

74 kg/m²

99 kg/m²

 

MEVSİMLİK TAHMİNLERLE (6 AYLIK) İLGİLİ AYRINTI BİLGİ:

* Mevsimlik tahmin modeli büyük ölçek (deniz suyu sıcaklıklarındaki değişimler, El-Nino ve La-Nina olayları, NAO ve SAO salınımları vb.) hava olaylarının yurdumuz üzerindeki sıcaklık ve yağışa etkilerini tahmin etmek üzere tasarlanmıştır. Daha küçük ölçekteki yerel meteorolojik olayları temsil edilemeyebilir. Hava sıcaklığı ve yağış ortalamaları göz önüne alınarak, mevsim normallerinin civarında altında ya da üstünde şeklinde değerlendirilir ve her ayın başında güncellenir. Ülkemizin bulunduğu coğrafi konuma göre, modelin tutarlılığı yaz ve kış aylarında bahar aylarına göre daha fazladır. Genel olarak sıcaklık, yağışa kıyasla öngörüsü daha yüksek bir parametre olup tutarlılığı %90’lara kadar çıksa da, yağış tahminlerinde zaman zaman ciddi sapmalar olmaktadır. Kısa, orta ve uzun vadeli tahminlerde kullanılan yöntem ve araçların farklı olması nedeniyle yayınlanan diğer tahmin ürünleri ile farklılıklar olabilir. Mevsimlik tahmin ürünlerinin düzenli olarak takip edilmeli ve her ay başında yayınlanan yeni rapor baz alınmalıdır.

* Son 11 yıldır Uluslararası İklim Tahminleri Enstitüsü’nü (IRI) baz alarak hazırlamış olduğumuz tahminlerin büyük bölümü gerçekleşmiştir. IRI’nın yanı sıra Japon Yer Deniz Bilimleri Ajansı (JAMSTEC), Pekin İklim Merkezi, Brezilya Hava ve İklim Merkezi, Güneydoğu Avrupa İklim Değişimi Merkezi (ECMWF), Rusya Hidrometeoroloji Merkez’lerinin de tahminleri düzenli olarak takip edilmektedir. Uzun vade tahminler turizm, tarım, ulaşım, tekstil, ekonomi ve kışla mücadele başta olmak üzere birçok sektör için önem arz etmektedir.

* Başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İlçe Belediyeler ile ilgili kurumların planlamalarında kullanabilecekleri 6 aylık hava tahmin raporumuzu her ayın ilk günlerinde yayınlıyoruz. Dolayısıyla bir önceki verdiğimiz ayda gerçekleşen sıcaklık ve yağış miktarları ile tahmin edilenler arasındaki ilişkiyi de, grafiklerini hazırlayarak sizlerin istifadesine sunmuş oluyoruz.

* 2014 Haziran ayında gerçekleşen hava sıcaklıkları ve yağış miktarları; İstanbul’da Haziran ayının 7 günü hariç, hava sıcaklıkları mevsim normallerin 1 ila 5 ºC üzerinde seyretti. Mart ayı hariç kurak geçen ayların ardından, Mayıs ayının son günlerinde başlayan yağışlar ile mevsim normallerinin %50 ila %75 üzerinde, Haziran ayında ise %50 ile %450 üzerinde gerçekleşirken tarımsal kuraklık tehlikesi İstanbul başta olmak üzere yurdun büyük bölümünde yavaşlamış oldu.

* Uzun yıllar Temmuz ayı ortalama yağışlı gün sayısı 4, günlük ortalama yağış miktarı 6 kg/m², Temmuz ayı içerisinde geçmişte kaydedilmiş en yüksek yağış miktarı 10 Temmuz 1995’de 68 kg/m² ölçülmüştür.

* CLIMATE PREDICTION CENTER/NCEP/NWS and the International Research Institute for Climate and Society 8 May 2014 tarihli ENSO raporuna göre; 2014 yılının geri kalan kısmında El Nino yaşanma ihtimali  özellikle yazın %65, Eylül ile Aralık ayları arasında ise %80’nin üzerinde beklenmektedir. Öyle ki El Nino alarm statüsü İzleme seviyesinde olup 1998 yılından bu yana en etkin duruma geçmiştir. İspanyolcada “erkek çocuğu” anlamına gelen ‘El Ninyo’ atmosfer-okyanus olayı, iklimi küresel ölçekte etkileyen en önemli doğal süreçlerden birisidir. El Niño’nun Türkiye’ye olan etkisinin doğrudan ve bariz olmayacağını, tam aksine dolaylı ve birçok başka faktöre bağlıdır. Zira ülkemiz, Pasifik Okyanusu’nun tam arkasındadır. Bilimsel çalışmalar el-nino lu yıllarda ülkemizde bire bir etkisi gözlenmese de, uzun yıllar ortalamasına göre daha ılıman ve yağışlı geçtiği kısaca söylenebilir.  

* Uzun vade modellere göre İstanbul’da yaz ve sonbahar mevsimlerinde hava sıcaklıklarının % 75-85 ihtimalle mevsim normallerinin üzerinde seyredeceğini, önümüzdeki 6 aylık süreç boyunca yağışların ise mevsim normalleri civarında gerçekleşeceğini tahmin etmekteyiz. 

* Yurdumuzun da içinde bulunduğu Avrupa kıtasının büyük bölümünde hava sıcaklıklarının %75-90 ihtimalle mevsim normalleri civarı ve üzerinde seyretmesi beklenirken, yağışların ise Güney Avrupa kıtasında mevsim normallerinin altında kalarak kurak geçeceği tahmin ediliyor. Kurak geçen ayların ardından normale dönen yağışlar barajlarımızı bir anda dolduracak boyutlarda olmayıp, su tasarrufuna devam edilmelidir. Kuraklık bazı sektörleri olumsuz etkilerken, turizm gibi bazı sektörleri de olumlu yönde etkileyebilir. 2013 yılı dünyada ölçülmüş en sıcak 4. yıl olarak tarihe geçmişti. Şu anki mevcut uzun vade tahminlere göre 2014 yazının (Temmuz ayı hariç) sıcak geçeceğini, erken başlayan yaz sezonunun geç kapanacağını ve ülkemizde bu yıl turizm alanında rekorlar kırılacağını tahmin ediyoruz. Benzer durum İstanbul içinde geçerli olup, erken açılan deniz sezonunun Ekim ortalarına kadar da devam edeceğini tahmin ediyoruz. 2008 Yılında yaşanan kuraklığın ardından İstanbul’da 2009 Eylül ayında olduğu gibi, yurdumuzun büyük bölümünde ölümle sonuçlanan ciddi sel ve taşkın hadiseleri meydana gelmişti. Bu kuraklığın ardından da, benzer hadiselerin yaşanmaması için gerekli hazırlıkların yapılması (dere ıslahları, taşkın yapıları vb.) faydalı olacaktır. 

*Kısaca özetlemek gerekirse: Ilıman geçen ilkbahar mevsiminin ardından, 2014 yazının sıcak geçeceğini (Temmuz hariç), son 10 yılda olduğu gibi sonbahar mevsiminin de ılıman seyredeceğini tahmin ediyoruz. 2014 Mart ayının ardından Mayıs ve Haziran aylarınYda da yağışlar normallerin üzerinde gerçekleşirken kuraklık bir nebze yavaşladı.
 
   
Satelite image by Meteo France Weather Movie composed with satelite images Evropa Vidljivost Evropa Toplotni index Evropa Vlaga Evropska Satelitska slika
Forecast image by Meteo France Weather Maps by The Weather Underground, Inc. Evropa Veter Evropa Hladen veter Evropa Rosišèe Evropa Jet Stream
   
yurttahava © 2007 Copyright